Választói elképzelések az ideális képviselőről

Szerzők

  • Anna Novák Szerző

Kulcsszavak:

politikai képviselet, szabad mandátum modell, affinitáshatás, Big Five, fókuszcsoport

Absztrakt

A politikai képviselet vizsgálata kulcsfontosságú a politikatudomány területén. Jelen tanulmány fókuszában a választópolgárok elvárásai állnak az ideális politikai képviselővel szemben, különös tekintettel azokra a tulajdonságokra, amelyeket a választók fontosnak tartanak egy képviselő személyében. A cikk a politikatudomány és a pszichológia területén alkalmazott fókuszcsoportos módszer segítségével gyűjtött adatokon keresztül elemzi, hogy milyen jellemzők előnyösek vagy hátrányosak egy politikus számára a választók szemében. A kutatás kiemelt figyelmet fordít a Big Five személyiségmodellre, valamint a politikai képviselet két meghatározó elméletére: a szabad mandátum modellre és az affinitáshatásra. 
A szabad mandátum modell szerint a képviselők szélesebb cselekvési szabadságot kapnak a választók érdekeinek szolgálatára, még akkor is, ha ez ellentétes a választók kifejezett akaratával. Az affinitáshatás rámutat, hogy a választók hajlamosak olyan jelöltekre szavazni, akikkel valamilyen fontos tulajdonságon osztoznak (nem, korcsoport, etnikai hovatartozás vagy személyiségjegyek). Az eredmények szerint a választópolgárok által leginkább értékelt jellemzők – a nyitottság és a lelkiismeretesség – kritikus szerepet játszanak abban, hogy a politikai képviselők hogyan tudják hatékonyan képviselni választóik érdekeit. További fontos eredmény, hogy a választók nemcsak a saját kompetenciáikon túlmutató képviselői tulajdonságokat értékelik – szabad mandátum modell –, hanem azokat is, amelyeken osztoznak a jelöltekkel: affinitáshatás. A tanulmány új megközelítéseket kínál a politikai képviselet és a személyiség pszichológiai dimenzióinak kapcsolatára, továbbá hozzájárul a képviselet-elméletek továbbfejlesztéséhez és a politikai rendszerek jobb megértéséhez.


Kulcsszavak: politikai képviselet, szabad mandátum modell, affinitáshatás, Big Five, fókuszcsoport

Információk a szerzőről

  • Anna Novák

    Novák Anna 2020-ban kezdte tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Politikatudományi Doktori Iskolájában. Politikai pszichológiával foglalkozik, kutatási területei közé tartozik a politikaiképviselet-elmélet, a választói magatartás és a politikai kommunikáció.

    Anna Novák started her studies in 2020 at the Doctoral School of International Relations and Political Science at Corvinus University of Budapest. She focuses on political psychology, with research areas including political representation theory, voter behaviour, and political communication.

Letöltések

Megjelent

2025-02-18

Folyóirat szám

Rovat

Műhely

Hogyan kell idézni